Etiket: İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Boşanma Davası Nedir?

Boşanma, Evlilik Birliği’nin hâkimin verdiği karar ile sona erdirilmesidir. Boşanma davası özel hukuk alanına girer. Boşanma davası bazı hukuki problemlerin çözümü için büyük önem taşır. Örneğin nafaka maddi ve manevi tazminat gibi hukuki problemlerin mahkemeye taşınması ve ilgili hükümlerin verilmesi boşanma davası içerisinde yer alır. Boşanma davasında görevli mahkeme aile mahkemesidir. Eşlerin boşanma davasını açmış olması bununla birlikte bazı hukuki sonuçlarını dolmasına sebep olur. Hâkimin boşanmaya karar vermesi mal paylaşımı davasının açılmasına yol açar. Mal paylaşımı davası boşanma davasının kesinleşmesinden sonra açılabileceğini gibi boşanma davası ile aynı anda da açılabilir. Ancak hâkim mal paylaşımı davasını görebilmek için boşanma davasının kesinleşmesini bekleyebilir. Ayrı olarak açılabilen mal paylaşımı davası boşanma davası ile aynı anda açılmasına rağmen boşanma davasının kesinleşmesinden sonra görülmesi mümkündür.

Continue reading “Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?”

İzmir Boşanma Davası Ücretleri

Aile, toplumun en önemli temel taşıdır. Bireylerin sevgi ve saygı çerçevesinde bir araya gelerek oluşturdukları bu kurum ne yazık ki çeşitli sebeplerden ötürü dağılabilmektedir. Bunun neticesinde boşanmalar gerçekleşmekte ve kişiler profesyonel yardıma ihtiyaç duymaktadır. Boşanma davasının zorluğuna ve karmaşıklığına göre süreç ve İzmir boşanma davası ücretleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Continue reading “İzmir Boşanma Davası Ücretleri”

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Çiftlerin anlaşmazlıklarından ötürü açılan boşanma davalarında taraflar boşanma kararını ortak verebildiği ve boşanma davası hemen sonuçlanabildiği gibi bazen kararın tek taraflı verilebildiği ve sürecin zorlu olduğu görülmektedir. Tarafların isteklerine, maddi durumlarına, iddia edilen sebeplere göre boşanma sürecinin gidişatında fikir ayrılıkları ve farklı talepler olabilmektedir. Buna bağlı olarak boşanma türleri anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Continue reading “Boşanma Davası Türleri Nelerdir?”

Boşanma Avukatı İzmir

Boşanma Avukatına Mı İhtiyacınız Var?

Hayatlarını mutluluk içerisinde birleştiren çiftler zamanla istenmeyen sorunların ortaya çıkması sebebiyle boşanmak isteyebilir. Burada her şeyden önce boşanma konusunda kesin bir karara varılmalı ve eğer duygularınız tamamen boşanmanız gerektiğini söylüyorsa profesyonel bir boşanma avukatı yardımıyla süreci başlatabilirsiniz. Süreç nasıl başlar diye soracak olursanız dava dosyasının ilgili mahkeme birimine ulaştırılmasıyla başlar ve kabul yâda reddine dair karar kesinleşmesiyle sona erer. Önce davacının dava dilekçesi sonrasındaysa gelen cevaba karşı ikinci cevap dilekçeleri alınır. Sonrasında boşanma avukatınız öncülüğünde diğer adımlar izlenir.
Continue reading “Boşanma Avukatı İzmir”