İsim ve Soyadı Değişikliği Davası

İsim ve soyisim değişikliği, kanunda kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır ve ancak kişinin kendi talebi ile gerçekleşebilmektedir. Bu işlemin Nüfüs Müdürlüğü’nce halledilebilir şekilde pratik bir yolu maalesef bulunmamaktadır. Bu işlem için bir prosedür olmadığından tek yol dava açılması gerektiği şeklindedir.

Ad ve Soyad Değikliği Davası

Kanunen size verilen hak çerçevesinde yalnız isminizi, yalnız soyisminizi, hem isminizi hem soyisminizi değiştirebilir veya isminize yeni bir isim ekletebilirsiniz. Ayrıca isminizdeki bir hatayı düzeltmek için de aynı şekilde fakat bir başka dava ile isimdeki hatanın düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bu talepleriniz için tekrar belirtmek gerekir ki dava açmak zorundasınız. İsim ve soyisim değişikliği davası için Türk Medeni Kanunu’muzda aranan birtakım koşulların gerçekleşmesi gerekir. Eğer bu koşullar yoksa dava açsanız dahi maalesef hukuki süreç ilerlemeyecek ve davanız reddedilecektir.

İsim ve Soyad Değişikliği Davası Koşulları

İsim ve soyisim değişikliği veya isim ekletme talebiniz için açacağınız davadaki kanuni koşullar şu şekildedir:

 1. Öncelikle bu talebinizde mutlaka haklı bir sebebiniz olmalıdır. Bu daha çok manevi bir boyutla ilintilidir. Örneğin bu isim gülünç veya gülünç olan bir şeyi/durumu çağrıştırıyor olabilir, sizde travmatik bir etkisi olabilir, kötü tanınan birini çağrıştırıyor olabilir. Bunlar manevi boyuta örnek gösterilebilir ve mahkemece kabul edilebilir genel sebeplere örnek oluşturur.
 2. 18 yaşını doldurmuş kişiler kendileri veya vekalet verecekleri avukat aracılığı ile bu davayı açabilir. 18 yaşından küçük çocuklar ise kanunen velayet hakkına sahip velisi veya yine vekalet verilmiş olan bir avukat tarafından açılıp sonuçlandırılabilir.
 3. Bu dava için talebinizin sebebi bir evraka bağlı ise o evrakın da mahkemeye sunulması gerekmektedir. Bunun yanından bu tür davalar için tanık dinletilmesi oldukça önemlidir.
 4. Dava açmak için öncelikle bir dava dilekçesi hazırlanması ve tüm kanuni gerekçelerin oluştuğu bu dava dilekçesinde belirtilmelidir.

Ad soyad değiştirme davalarında genellikle kişinin diğer şahsi bilgilerinin de değişeceği gibi yanlış bir kanı vardır. Ancak bu davaların hiçbirinde kişinin T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu yer vs gibi hiçbir bilgisi değişmez. Bu nedenle Miras Hukuku yönünden de kişi bir problem ile karşılaşmaz.

Evli olan erkek eş yukarıda açıklanan şekilde soyisim değişikliği yaparsa bu durumda kadın eşin ve 18 yaşından küçük çocuğun da soyismi başka bir işleme gerek kalmaksızın değişecektir.

Gerekli hukuki koşulların oluşması durumunda da mahkemece dava kabul edilir. Davanın kabul edilmesinden sonra mahkemece tamamlanması gereken prosedürler vardır. Mahkeme ilgili nüfus müdürlüğüne mahkeme kararını bildirir ve yerel bir gazetede değişiklik kararı ilan edilir. Sonra da kişi bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne giderek kimliğini değiştirebilir.

15 thoughts on “İsim ve Soyadı Değişikliği Davası

 1. Ömer Karataş Reply

  Merhaba sadece işim ekletmek istiyorum
  Ücret hakkında bilgi alabilir miyim

  • Avukat Reply

   Merhaba Ömer Bey. Av. İdil Su Aydın Hukuk Bürosu 02322420175 arayarak isim ekletme hakkında detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 2. Serve Reply

  Iyi gunler,ben almanyada oturuyorum,cifte vatandasim(turk ve italyan)evliligimi turkiyede yaptigim icin esimin soyadini aldim,ama italyada kayda gecmesi lazimdi ama italyan kanununa gore kadinlar omur boyu kizlik soyadlarini tasimak zorundaymis ve ben bunu bilmiyordum.italyada soyadımın degismesi icin basvuru yaptim ama kabul olmadi,simdi almanyada cift soyadli dolasmak zorundayim,cunku evraklarimin bi kismi esimin bi kismida kizlik soyadim uzerinden geliyor,ve bu bana her seferinde sprun cikartiyor.almanyadan turkiyeye gelmeden bir dava acilmasi mumkun mu?

  • Avukat Reply

   Serve Hanım, mail adresinize sorunun çözümü için neler yapabileceğinize dair bir mail gönderdik. Soyadınızı değiştirebilirsiniz.

 3. Yiğit Reply

  Merhaba ikinci adımı sildirmek istiyorum. Neredeyse kendimi bildim bileli hiç kullanmadım hiç de sevmedim. O adla anılmayı da tercih etmiyorum. Süreç ve fiyat bilgisi rica ederim

  • Avukat Reply

   Merhaba Yiğit Bey. Av. İdil Su Aydın Hukuk Bürosu 05370388208 arayarak isim sildirme hakkında detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 4. Kadriye Reply

  Benim 14 aylık bir kızım var çift isimle sesleniyoruz fakat nüfusta ilk ismi yazıyor ikinci ismi ekletmek istiyoruz. ücret ve süreci öğrenebilir miyim?

  • Avukat Reply

   Merhaba Kadriye Hanım, konu hakkında 05370388208 nolu telefonu ararsanız 2. isim ekleme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 5. Seyfullah Reply

  Merhaba sadece isim değiştirmek istiyorum ücret bilgisi alabilirliyim

  • Avukat Reply

   Merhaba Seyfullah Bey. Av. İdil Su Aydın Hukuk Bürosu 05370388208 arayarak isim değiştirme hakkında detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 6. Ali Kerem Reply

  İsmimde bulunan Ali’yi kaldırıp sadece Kerem ismini kullanmak istiyorum resmi olarak. Zaten eş dost çevresinde kimse Ali ismini kullanmaz. Sanırım bu durumlarda bir avukata isim sildirmek için başvurduğumda çok hızlı sonuç alınabiliyor. Sizinle isim değişikliği konusunda görüşmek istiyorum.

 7. K. S. Reply

  İsmimi değiştirmek istiyorum. İsmim son derece beni rahatsız ediyor. Ama genel anlamıyla başkalarının gözünden rahatsız edici bir isim değil, ama benim için öyle. Yine de isim değişikliği davası açsam ismimi değiştirebilir miyim?

  • Avukat İdil Su Aydın Post authorReply

   Merhaba Okan Bey, 05370388208 nolu telefondan arayarak soyadı değişikliği ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 8. Çağrı Reply

  Merhaba iyi günler bekar birisiyim ve olan bir sebeplerden dolayi babamın soyadını taşımak istemiyorum ne yapmam gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir