Ceza Davası

Ceza davası çeşitli sebeplerle diğer dava türlerinden farklı bir konumda bulunmaktadır. Oluşan farklılığın en önemli sebebiysen ceza avukatı ücretlerinde belirleyici unsurlardan biri olan fiili çalışma sahasıdır. Fiili çalışma alanı derken anlatmak istenilense ceza davası bakımından bir avukatın emniyet müdürlüğü, cezaevi, adliye, karakol ve ofisi gibi çeşitli çalışma sahası bulunmaktadır. Hukuk davaları bakımındansa bu alan saydıklarımıza nazaran daha kısıtlıdır.

Ceza Davası Vekâlet Ücreti Ne Kadar?

Ceza davası kapsamında ceza avukatı ücretleri avukatın sorumluluk aldığı ceza davası ile ilgili harcadığı mesai ve emek ve mesaisine biçilen maddi değeri ifade etmektedir. Ceza avukatı ücretleri ceza soruşturmasının veya ceza kovuşturmasının somut durumu değerlendirilerek belirlenir. Ayrıca şunu da belirtmemizde yarar var ceza avukatı ücretinde sabit ve uygulama zorunluluğu olan belli bir tutar yoktur. Ücretler verilmesi gereken emeğin niteliğine göre belirlenir. Örneğin ceza mahkemesinde görülen bir dava ile ağır ceza mahkemesinde görülen davanın ceza avukatı ücretlerinde farklılık vardır.

Ceza davası vekalet ücretlerini belirleyen unsurların başında yargılamanın yapıldığı ceza mahkemesinin türü i isnat edilen suç, tutukluluk halinin bulunup bulunmadığı, suçun örgütlü olarak işlenip işlenmediği, kanuni ceza zaman aralığı gibi spesifik faktörler bulunmaktadır. Bunun yanında cezai sürecin hangi aşamada bulunduğu da diğer önemli faktörlerden biridir. Zorlu ve yargılanan açısından hayati önem taşıyan bir dönemde ceza avukatı çok önemli hukuki bir sorumluluk üstlenecektir.

Ceza Davasının Düşmesi Hangi Hallerde Mümkündür?

Cezanın ve davanın düşürülmesi nedenleri;

  • Failin ölümü
  • Af
  • Zamanaşımı
  • Şikâyet ve uzlaşma
  • Ön ödemedir.

Ceza davası düşmesine neden olan başlıklar kendi içerisinde farklı alt başlıklara da ayrılır. Tüm bunlar hakkında kişilerin kesin bir bilgiye sahip olmasını bekleyemeyeceğimiz için ceza avukatları cezanın hangi durumlarda düşeceği hakkında çok daha kapsamlı bir bilgiye sahiptir. Bazen öyle olaylarla karşılaşılır ki çok karmaşık bir olay örgüsü içerisinde ceza davasının düşme ihtimalleri görülemeyebilir. İşte burada oldukça profesyonel bir ceza avukatı devreye girerek sorunla ilgili derinlemesine araştırma yapıp mahkemeye belgeleri sunabilir. Ofisimizin asıl hizmet alanı olan ceza hukuku kapsamında ağır ceza, asliye ceza, çocuk ceza, çocuk ağır ceza mahkemeleri hakkında danışmanlık ve avukatlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir