Ceza Hukuku Büroları

Asıl adı Avukatlık bürosu olan hukuk büroları ya da hukuk ofisi avukatlık mesleğinin sürdürüldüğü ve kamu hizmeti verilen temel mekândır. Aynı zamanda özel niteliklidir. Hukuk büroları danışmanlık hizmetiyle dava takip işlerini görür. Avukatlar baroya kayıt olmadan avukatlık bürosu açamazlar. Ancak ceza hukuku büroları için önce hukuk fakültesini bitirmek ve 1 yıl staj yapmak gerekir. Avukatların mesleki faaliyetleri avukatlık kanunu ile düzenlenmiştir.

Ceza hukuku büroları diğer hukuk büroları gibi Avukatlık Havana Kuralları, Avrupa Birliği Meslek Etik Kuralları ve Türkiye Barolar Birliği Meslek Etik Kurallarına göre çalışmak zorundadır. Avukatların uymak zorunda oldukları Avukatlık Meslek Etik İlkeleri bulunur. Bunlar;

  • Hukuk büroları müvekkilleriyle şeffaf bir ilişki kurmak zorundadır. Yani davayla ilgili her aşamayı müvekkiline bildirmelidir.
  • Avukat, müvekkile dair bilgileri ve dava ile ilgili bilgileri gizli tutmalıdır. Bu gizlilik avukat mesleğini bıraksa bile devam eder. Bu onun yükümlülüğüdür.
  • Hukuk büroları özel kurum veya kamu kuruluşlarından bağımsız hareket etmek zorundadır. Hukuk büroları mesleklerini icra ederken müvekkillerinden bağımsız hareket etmelidir.
  • Avukatlar menfaatleri tamamen birbirine zıt kişilerin davasına bakamaz. Böyle bir durum karşısında avukat bir seçim yapmalıdır.

Aslında Türkiye’deki tüm hukuk büroları veya avukatlar hukukun her alanında faaliyette bulunma yetkisine sahiptir. Avukatların çalışmalarında alan sınırlaması olmamasına rağmen, genel olarak her hukuk alanında tüm hukuk büroları hukuki yardım verir. İşte ortak faaliyet alanı diyebileceğimiz avukatlık faaliyetlerinden biri de ceza hukuku bürolarıdır. Ceza avukatları soruşturma aşaması ile soruşturma neticesinde dava açılması ile başlayan kovuşturma aşamasında müvekkillerini temsil ederler.

Hukuk Bürosu Nasıl Açılır Ve Çalışır?

Bir hukuk bürosu açmak için tabii ki önce hukuk fakültesini bitirmek gerekir. Daha sonra 1 yıl staj yapmak gerekir. Staj yaptıktan sonra bulunduğu yerin barosuna kayıt olmak gerekir. Daha sonra da büro açılabilir. Ancak büroyu açmak yetmez bir de o büroyu bir şirket gibi yönetmelidir. Bir avukatın reklamını en iyi müvekkilleri yapar. Bazı müvekkiller düşüncelerini kolay kolay paylaşmazlar. Bunun için müvekkillere küçük bir anket ya da form doldurtmak avukatın daha profesyonel görünmesine ve kendini geliştirmesine olanak sağlar. Yaşanacak sorunlara da anında çözüm yolu gösterir. İyi çalışan bir hukuk bürosunun evrak arşivi de olur. Bu avukatın ihtilaf düşme durumunda süre 10 yıl bile olsa yardımcı olur, evraklarına çabuk ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir