İnternet Ortamında Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali

Teknolojinin, beraberinde kolaylıkları, erişim rahatlığını ve konforu getirdiği kuşkusuzdur. İnternete kolay erişimin sağlanması ve hemen her an elimizin altında bulunması, bizlerin bilgiye kolay erişimini sağlamakla beraber aynı zamanda sosyalleşmemizi, oluşmuş veya oluşmakta olan yeni sosyal çevremizi muhafaza etmemizi de sağlamaktadır. Bütün bunlar sebebiyle bir bakıma tanıdığımız veya tanımadığımız insanlarla kurduğumuz iletişimimizi de kontrol altında tutmuş olduğumuzu düşünürüz.

Ancak teknolojinin kolay erişimi “kontrol”ün bizde olduğu fikrini bazen çürütebilmektedir. Her ne kadar “şifre”lerimizden bahsediyor olsak da bunlar bile bazen hak ihlallerine uğramamızın önüne maalesef ki geçememektedir. İşte bu noktada da ihlaller ve suçlar ortaya çıkabilmektedir. İnternet ortamında özel hayatın gizliliğini ihlal konusunda önemli olan ise haklarınızın olduğunu ve bu hakların ne olduğunun bilinmesidir. İşte bu yazımızın amacı da budur.

İnternet ortamında yapılan bir yayın sebebiyle kişilerin hakları ihlal edilebilir. Bu sözünü ettiğimiz yayının bir bölümü veya bir kısmı olabileceği gibi resim ve video şeklinde de olabilir.

Peki internet ortamında özel hayatın gizliliğini ihlal eden bir içerikle karşılaştığınızda ne yapmanız gerekir? İlk yapmanız gereken şey içeriğe ait olan internet adresinin URL sini kaydetmek olmalıdır. URL adresi ÖR. https://idilsuaydin.av.tr/iletisim/ şeklindedir. Yani arama motorunda bulunan adresi kopyalamanız gerekmektedir. Çünkü erişiminin engellenmesini talep edeceğiniz adresin URL sini hukuki girişimlerinizde kullanmanız, istediğiniz sonucu elde edebilmeniz için olması gereken ve istenen bir ön koşuldur. Sonrasında ise yayın içeriğinin hangi haklarınızı ihlal ettiğine yönelik bir tespite ihtiyacınız olacak. Bununla ilgili yayın içeriğini inceleyerek sizlere hukuki destek sağlayabiliriz.

Erişimin engellenmesi talebinizi ilgili kurum ve kuruşlara yapmakla beraber aynı zamanda içeriğin kalıcı olarak engellenmesi için ilgili talebinizi hakim onayına da sunmaktayız. Aksi halde sadece bir tedbir olarak kalır ve belirli kanuni süreler geçirildikten sonra kurumun verdiği tedbir kendiliğinden ortadan kalkar. Dolayısıyla yayın için kalıcı olarak erişimin engellenmesi halinden artık söz edemeyiz.

Açıklamalar doğrultusunda internet ortamında özel hayatın gizliliğini ihlal konusunda sizlere mağduriyetinizin giderilmesi için yardımcı olabiliriz. Bunun için iletişim bölümünden mağduriyetinizle ilgili irtibat sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir