Hukuki Danışmanlık

 

Genel olarak şirketlere hukuksal anlamda danışma hizmeti veren kişiye hukuk danışmanı denmektedir. Günümüzde yapılan yatırımlar ve dev projelerin her birinin hukuksal bakımdan birden fazla alanı ilgilendirmesi hukuk danışmanlığı konusunda ihtiyacın doğmasına ve bu ihtiyacın artmasına sebep olmuştur. Hukuk danışmanları yalnızca şirketler özelinde iş yürütmeyip bazen şirketler ve bireyler arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözüm noktasında bir nevi arabulucu amacıyla da hizmet verdiği görülmüştür.

Hukuk Danışmanlığı Tarafından Verilen Hizmetler

Hukuk danışmanlığı konusunu bir örnek vererek açıklamamız gerekirse diyelim ki işinizden çıkarıldınız veya istifa ettiniz. Mensubu olduğunuz şirketten nasıl hak talep edebileceğiniz hakkında bilgi edinmek için hukuk danışmanlığı görevi içerisinde açmak istediğiniz iş davasında şirket ile siz arasında köprü kurmak yâda sizlere bu konuda danışmanlık hizmeti vermek de bulunuyor. Tabi kişilerin hizmet verdikleri şehirdeki Baro ’ya da kayıtlı olması gerekmektedir.

Şirketlere yapılan hukuksal danışmanlıktan bahsettiğimiz gibi konuya şahıs bazında bakıldığı zamansa hukuk sistemi içerisinde kişiyi ilgilendiren hangi konular varsa, hukuk danışmanlarının görevleri, o konular içerisinde kişilere hukuksal anlamda danışmanlık hizmeti vermektir diyebiliriz. Her türlü hukuksal konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği, hangi alanda nasıl bir dava açabileceğiniz yâda yaşadığınız sorunlara karşı haklarınızı hukuksal olarak nasıl arayabileceğiniz gibi soruların cevabı için hukuk danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Hukuk Danışmanlığı Sizlere Nasıl Yardımcı Olur?

Hukuk danışmanlığının görevleri toplamda 2 ana başlığa ayrılmaktadır. Bunlardan ilki önleyici hukuki danışmanlık ikincisiyse giderici hukuki danışmanlık olmaktadır. Önleyici hukuki danışmanlık kapsamı içerisinde bir adım atmadan önce konunun hukuki açıdan nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda detaylı şekilde bir hizmet özelliği taşımaktadır. Giderici hukuk danışmanlığı ise devam eden dava ve sorunların işleyiş sürecinde verilen bir hizmet türü olmaktadır. Bu konuda verilebilecek açıklayıcı örneklerden biri eğer yüklü miktarda borçtan dolayı haciz işlemiyle karşı karşıya kaldıysanız konu yetkili kurumlara taşınmadan önce hukuk danışmanına başvurursanız bu önleyici hukuk danışmanlığı olacaktır. Fakat eğer haciz için mahkeme kararı varsa ve bu noktadan sonra hukuk danışmanına başvuruyorsanız bu giderici hukuk danışmanlığı olacaktır.

Sizlere İzmir’de bulunan hukuki danışmanlık ve avukatlık ofisimizde çeşitli hukuki konular hakkında danışmanlık hizmeti vereceğimiz gibi profesyonel bir avukat desteği de sağlayacağız. Başlayan davanız ya da başlatacağınız daha hakkında merak ettiklerinizi de e-mail ya da telefon yoluyla bizlere ulaştırıp gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir